Univerza v Ljubljani 
Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo (FKKT)
Oddelek za kemijo in biokemijo

Katedra za biokemijo
- INFORMACIJE ZA SREDNJEŠOLCE -

English page


Vprašanja in odgovori


BIOKEMIJA


V: Kaj lahko dela biokemik, če se zaposli v velikem farmacevtskem podjetju?
O: Biokemiki sodelujejo v raziskovalnih in razvojnih skupinah pri razvoju novih zdravilnih učinkovin in pri vpeljavi postopkov za njihovo proizvodnjo.

V: Kako lahko biokemik prispeva k razvoju novih zdravil?
O: Razvoj novih zdravil je zapleten in dolgotrajen proces, pri katerem sodelujejo specialisti z različnih področij. Biokemiki lahko odkrivajo nove tarče, proti katerim bi načrtovali učinkovine, lahko modelira makromolekulske učinkovine, lahko izolira snovi iz narave ali pripravlja rekombinantne beljakovine za študij interakcij s tarčnimi molekulami. Lahko tudi izvaja meritve aktivnosti učinkovin v različnih razvojnih stopnjah, pripravlja pilotne proizvodne procese, sodeluje pri pripravi patentnih prijav in kasneje pomaga pri določanju učinkovitosti proizvodnje, kontroli kakovosti končnega izdelka ipd. Za farmacevtska podjetja je razvoj novega zdravila od iskanja tarč do proizvodnje finančno in strokovno zelo zahtevna naloga, ki se je lotevajo le velika podjetja. Pri razvoju in preizkušanju sodelujejo velike skupine vrhunskih strokovnjakov različnih profilov, običajno iz različnih držav.

V: Ali se diplomant biokemije lahko ukvarja z nanotehnologijo?
O: Študij biokemije je na Ljubljanski univerzi tisti, ka daje največ znanja o lastnostih makromolekul, ki se uporabljajo v nanotehnologiji.

V: Kakšno študijsko literaturo uporabljajo študenti biokemije?
O: Večina učbenikov je v angleškem jeziku, saj se področje tako hitro razvija, da mu s prevodi ne bi mogli slediti. Skripta za vaje in pomožno študijsko gradivo pa so v slovenščini.

V: Kakšne poklice lahko opravlja diplomant biokemije?
O: Diplomanti biokemije lahko opravljajo raziskovalne, razvojne in zahtevne rutinske naloge s širšega področja biokemije, torej tudi v medicinskih in farmacevtskih organizacijah, v živilski industriji, pri nadzoru kvalitete snovi, pri bioloških raziskavah itd.

V: Kakšne so možnosti zaposlitve?
O: V zadnjem času je veliko razpisanih delovnih mest bilo s širšega področja farmacevtske industrije; večino sicer za predstavitve izdelkov in stike s porabniki. S svojim znanjem biokemiki lahko uspešno konkurirajo za pridobitev statusa mladih raziskovalcev s področij naravoslovnih, medicinskih in biotehničnih znanosti, kar jim omogoča nadaljni študij do magisterija in doktorata ob hkratnem raziskovalnem delu na fakultetah in inštitutih (npr. Medicinska fakulteta, Kemijski inštitut, Institut Jožef Stefan).

V: Ali se na študij biokemije lahko vpišem s končano srednjo zdravstveno šolo?
O: Na Biokemijo se lahko vpiše, kdor je opravil maturo. Kdor je opravil poklicno maturo (na kateremkoli srednješolskem programu), mora imeti opravljen še izpit iz maturitetnega predmeta matematika. Če je matematiko že opravil pri poklicni maturi, mora narediti izpit iz maturitetnega predmeta tuj jezik ali kemija; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je že opravil pri poklicni maturi.  Če pa ste končali katerikoli 4-letni srednješolski program pred 1.6.1995, se lahko vpišete brez mature in dodatnih izpitov.

V: Ali je za študij biokemije potrebnega veliko znanja kemije?
O:  Za študij biokemije je znanje kemije precej pomembno. Če se vam zdi srednješolska kemija težka in neprijetna, potem je verjetno bolje, da razmišljate o študiju kakšne sorodne vede (biologije, mikrobiologije, medicine).  V teku študija biokemije se namreč kemija pojavlja v vseh letnikih kot posamezni specializirani predmeti: v 1. letniku sta to splošna kemija in organska kemija, v 2. letniku boste morali opraviti izpit iz fizikalne kemije, instrumentalnih analiznih metod in strukture atomov in molekul, v 3. letniku sledijo bioanorganska,
bioorganska kemija in biofizikalna kemija...

V: Kakšne možnosti podiplomskega študija ima diplomant biokemije?
O:  Podiplomski študij biokemije je v Ljubljani mogoč na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ali pa v okviru medfakultetnega programa Biomedicina. Pogoj je, da hkrati s študijem opravljate tudi raziskovalno delo, to pa je mogoče samo na kateri od fakultet ali na raziskovalnih inštitutih, redkeje pa tudi v razvojnih laboratorijih v industriji. Pogoj je tudi visoko povprečje ocen na dodiplomskem študiju (pogosto vsaj 8.5 - to omogoča pridobitev statusa mladega raziskovalca), izkazati se boste morali pri pripravi diplomskega dela in vodja laboratorija mora imeti prosto mesto in primerno nalogo za vas. Če želite študirati po diplomi, potem vam predlagam, da že od 1. letnika naprej ciljate na nadpovprečne ocene. Večkrat se je že zgodilo, da so študentje šele v 4. letniku ugotovili, da bi želeli študirati na podiplomski stopnji, a je bilo za popravljanje povprečja ocen takrat že prepozno.

Če imate še kakšna vprašanja v zvezi s študijem biokemije, jih pošljite na spodnji naslov. Skupaj z odgovori jih bomo objavili na tej strani!


Zadnjič obnovljeno: 10. oktobra 2008

Vprašanja, pripombe in predloge posljite na naslov: Marko.Dolinar@fkkt.uni-lj.si